Все авторы   |   Все записи   |   СТАТЬ БЛОГГЕРОМ

Юрій Малашевич
Депутат Черняхівської районної ради...
Об авторе
2017-11-09 08:36:11 __Юрій Малашевич

До 500-річчя Реформації. Історія першої баптистської громади на Правобережній Україні

 Перша релігійна церковна  громада євангельських християн-баптистів на території Правобережжя була зафіксована у с. Пекарщина на Волині (нині Черняхівський район Житомирської області) у 1876 році. Членами цієї громади були Семен Овдейчук, Степан Павловчук з сім’єю, саме на цих двох сім’ях і розбудувалась громада. Стапан Павловчук став її керівником. Також першими благочинними були Лаврентій Пліщук Єлісей Іщенко та Микола Грищенко. В 1877 році сюди приїздить Іван Рябошапка, а в 1881 році Волинь відвідує Іван Лясоцький. Проте через переслідування з боку місцевої влади активна проповідницька діяльність у цьому регіоні на деякий час припиняється. І вже пізніше, у 1906 році протестанти відновлюють свою діяльність у населених пунктах Пекарщина і Дашенці. Тут нараховується понад 100 хрещених по вірі євангельській через повне занурення у воду. Так була утворена Пекарщинсько-Дашенська община Євангельських християн баптистів. Головним чином вона складалась з представників тодішніх нацменшин: росіян, поляків та чехів – жителів навколишніх сіл сучасних Черняхівського, Пулинського та Хорошівського районів.

У той час це була одна з найбільших громад євангельських християн-баптистів Волині першим пресвітером відновленої громади було обрано Тимофія Івановича Недзельського.

На початку 20 століття на території сучасного Черняхівського району протестанти вели активну проповідницьку діяльність. Своєю роботою вони охопили села: Федорівку, Видибор, Сали, Ворів (Очеретянку), Селець. Тут першими до ЄХБ приєднались Волинчук Петро і Запольський Іван. Паралельно у цей час в цих селах проводили роботу місіонери схожого протестанського напрямку – євангелісти-пятидесятники, головним чином у Жадьках і Видиборі.

Робота в цих населених пунктах проводилась настільки ефективно, що незабаром чимало селян приєдналися до християн-баптистів і виникла об’єктивна необхідність проводити регулярні системні богослужіння.

У 1922 році в с. Федорівка була організована Федорівська община Євангелььских Християн-Баптистів, до якої увійшло тоді 85 чоловік. Вона першою у районі на свої кошти і своїми силами побудували свій молитовний дім. Першим пресвітером цієї громади був Іван Лук’янович Ковальчук, після нього – Семен Бачинський, потім Іван Ковальський, який згодом переїхав у Житомир. Тимчасосо місце пресвітера після Ковальського займав Олександр Шабадаш із Житомира. Православні жителі Федорівки і навколишніх сіл чинили супротив зібранням баптистів.

У 1927 році, коли зібрання та богослужіння стали більш регулярними і масовими житомирських проповідників неодноразово виганяли із села кілками.

Зібрання баптистів проводилися у навколишніх селах. Одним з найактивніших проповідників, який протягом кількох років служив Федорівській общині ЄХБ був Марко Миколайович Морозюк. Деякий час пресвітером Федорівської общини був Іван Кіндратович Вакулович із Очеретянки.

Дияконами Пекарщинсько-Дашинської общини тривалий час були Ковальчук Павло та Сушко-Поліщук Антон.

Євангелісти ширили своє вчення і в інших населених пунктах району. Згодом виникли нові євангельські громади. Так зокрема постала Пекарщинсько-Плехівська община, пресвітером якої був Микита Бондар.

На початку 30-х років, у період масової колективізації, всі культові споруди району були конфісковані і передані переважно під заклади культури і освіти. Селяни вкрай не охоче віддавали свої культові споруди радянській владі. Як свідчать архівні документи у деяких населених пунктах району навіть піднімались селянські бунти. Подібний вияв непокори та опору більшовикам зафіксований у с. Стиртах, де люди не давали представникам влади знімати церковні дзвони.

 

 

 


   646
Реклама
загрузка...
Популярные записи

Логин:  
Пароль:  
Последнее в новостях
Чи можлива реструктуризація валютних кредитів та як не потрапити в кредитну пастку. «Діалоги» на Житомир.info
Проїзд за маршрутом «Бердичів – Житомир» знову подорожчав
Через ремонт водогону в Житомирі не ходитимуть трамваї
Влада Житомира планує затвердити нову програму забезпечення молодих сімей житлом
Чи можливо скинути з себе тягар валютного кредиту. Анонс програми «Діалоги» на Житомир.info
Мер Житомира пообіцяв передати ФК «Полісся» автобус й назвати нову дату відкриття центрального стадіону
На Замковій горі у Житомирі розкопали оборонну споруду XVI–XVII ст. та знайшли артефакти трипільської культури
Я хочу, щоб після гри вболівальники повертались додому у гарному настрої, - новий тренер житомирського «Полісся»
Члена виконкому обрали головою Житомирської міської «Свободи»
В огляді – популярні обласні газети «Эхо» і «Хозяюшка»